Abdülhamid Han Nasıl Öldü?

Abdülhamid Han Nasıl Öldü?

248 views

Abdülhamid Han Nasıl Öldü? TRT1 ekranlarında yayınlanmaya devam eden Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezonuna başladı. Sultan 2.Abdülhamid olarak da bilinen Abdülhamid Han’ın dönemini ele alan bu diziden merak edilenleri sizlerle birlikte paylaşıyoruz. Padişah Abdülhamid Han’ın nasıl öldüğü ile ilgili haberimizin detayları sizlerle..

 

Cuma akşamlarının sevilen dizilerinden olan Payitaht dizisi 2.sezonuna merhaba dedi. İlk sezonu ile reytinglerde üst sıralarda yer alan ve yeni sezonuna da iddialı bir giriş yapan dizide Abdülhamid Han’ın hayatı ve o dönemin Osmanlı Devleti ele alınıyor.

Tahtta kaldığı süre zarfı içerisinde oldukça önemli işler başaran Abdülhamid Han’ın nasıl öldüğü sorusunun cevabını da sizler için hazırladık.

 

Abdülhamid Han Nasıl Öldü?

31 Ağustos 1876 tarihinde padişah ilan edilen ve 7 Eylül’de kılıç kuşanan Abdülhamid Han ilk olarak Mithat Paşa’yı sadrazam yapmıştır. Bu icraatının ardından bir çok önemli değişiklik yapan ve önemli görevlerde bulunan Abdülhamid Han Kanuni-i Esasi’yi de ilan eden padişah olarak bilinir.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde padişahlık yapan Abdülhamid Han İstanbul Beylerbeyi’nde eceli ile vefat etmiştir. 3 yıl Selanik’te Altini Kökünde ev hapsinde tutulan ve 1912’de de İstanbul Beylerbeyi sarayına getirilen Abdülhamid Han 10 Şubat 1918 tarihinde de vefat etmiştir.

Abdülhamid Han’ın türbesi Sultan II. Mahmut’un Türbesinde bulunmaktadır.